«

Daha Fazla Su İçmenin Yolları

Daha Fazla Su İçmenin Yolları

Artık herkesin bildiği gibi günde 2,5-3 litre su tüketmek, sağlığımız açısından gerekli ve faydalı. Su tüketiminin azlığı pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Düzenli ve dengeli beslenmekten, tansiyon ve şeker hastalığına kadar pek çok konuda su içmenin önemi oldukça büyüktür.

Suyun Önemi

Yetişkin bir insanın günde ortalama 2,5-3 litre su içmesi gerekiyor. Suyun vücutta önemli görevleri vardır. Su hücrelere, gereksinim duyulan maddeleri taşır, kan hacmini dengeler, hücrelerin görevini yapabilmesi için gerekli maddelerin çözülümünü sağlar. Su tüketimi:

  • Böbreklerin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar

  • Sindirim sistemini düzene sokar ve kabızlık sorununun önüne geçer

  • Saç ve cilt sağlığı için önemlidir

  • Vücutta ödem birikmesini engeller

  • Dolaşım sistemini düzenler

  • Baş ağrılarını önler

  • Stresle savaşır

  • Kas kramplarını önler

  • Kalp ve damarı besler

  • Reflüden korur

Su içmek çok gerekli ve önemli olsa da birçoğumuz günlük su tüketimi miktarına dikkat etmiyoruz. Kimileri çok fazla su içmeyi sevmiyor, kimileri ise su içme alışkanlığını düzene sokamıyor. Hal böyle olunca daha fazla su içmenin yolları nelerdir, nasıl daha çok su içebiliriz araştırdık.

Suyunuzu Yanınızda Taşıyın

Gündelik yaşamın koşturmacasında su içmek unutuluyor. Bu sebeple her yerde yanınızda bir şişe su taşımayı ihmal etmeyin. Bugün suya ulaşmak çok zor olmasa da her an yanınızda bir şiişe su bulundurmak onu gördükçe su içmeyi hatırlamanızı da sağlayacak.

Suyunuzu Tatlandırın

Su içmenin önemi artık herkes tarafından biliniyor. Önemini biliyor ama tadını sevmiyorsanız, bu da suyu yeterince tüketmenize engel oluyorsa suyunuzu sevdiğiniz meyvelerle tatlandırabilirsiniz. Bunun için; çilek, elma dilimleri, tarçın, limon, nane ve daha pek çok meyve sebzeden yardım alabilirsiniz. Bir şişe suya ekleyeceğiniz sebze ve meyveler yardımıyla suyunuz lezzet kazanacak ve böylece daha fazla su tüketebileceksiniz.

Hatırlatıcı Kullanın

Su içmeyi seviyor ama içmeyi unutuyorsanız akıllı telefonlar için su uygulamaları edinin. Bu uygulamalar günlük su hedefinize göre aralıklarla hatırlatma yapıyor. Bununla beraber yaşam alanlarınızda en çok vakit geçirdiğiniz köşelerde su bulundurabilir, su içmenin önemi konusunda sevimli hatırlatma notları yazarak motive olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar