«

Corona Virüsüne Karşı; Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Tüm dünyayı etkisi altına alan, binlerce ölüme neden olan Corona virüs sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etti. Ülkemizde de hızla yayılan bu virüs yüzünden ölümlerin ve vakaların sayısı her geçen gün artıyor. Bu virüse karşı alınacak önlemlerin ilki temizlik, ikincisi ise bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Bu süreçte neler tüketilmeli ve nasıl beslenmeli gibi soruları yanıtladık.

İnsan vücudu son derece gelişmiş bir sitemler bütünüdür. Bağışıklık sistemi, vücutta, bakteri ve yabancı cisimlere karşı savaşan, vücudu hastalıklara karşı koruyan en önemli sistemdir. Güçlü bir bağışıklık sistem, hastalıklardan korur, bulaşan hastalığı ile daha çabuk ve hasarsız atlatmayı sağlar. Corona virüs salgını hakkında bakanlıklar ve sağlık kuruluşları bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemini sürekli olarak vurguluyor. Bizlere düşen görev ise bağışıklığımızı güçlendirecek şekilde beslenmek ve kendimizi bu virüsten olabildiğince korumak.

Bağışıklığı Kuvvetlendiren Yaşam Şekli Değişiklikleri

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ile beslenerek, yaşam şeklinizde bazı değişiklikler yaparak, bazı alışkanlıklarınızdan uzaklaşarak bağışıklık sisteminizi otomatik olarak korumanız mümkün. Bu değişikliklerin başında sigarayı bırakmak geliyor. Corona virüs, bilindiği gibi ciddi solunum sıkıntısı yaratıyor. Sigara içenler ve akciğer hastalığı olanlar bu virüsten daha kötü etkileniyor. Yapılacak diğer değişiklikler ise;

 • Egzersizi hayatınıza katmak

 • Sağlıklı kiloda kalmak

 • Alkol tüketmeyi azaltmak veya bırakmak

 • Uyku süresine dikkat etmek

 • Stresten uzak kalmak

 • El ve ağız temizliğini doğru şekilde yapmak

Bağışıklık Sistemini Hangi Besinler Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında artık her yerde bulunabilen, kolay ulaşılabilen besinler yer alıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için öncelik sağlıklı beslenme, ardından bazı takviye gıdalarla desteklemek.

Kara Üzüm Çekirdeği

Kara üzüm çekirdeği güçlü antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zerdeçal

Faydaları saymakla bitmeyen zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirmekte en etkili besinlerden biridir. İçeriğindeki kurkumin ve antioksidanlar sayesinde antienflamatuar etki gösterir. Kurkuminin etkinliğini artırmak için zeytinyağı ve karabiberle birlikte kullanılması, uzmanlar tarafından öneriliyor.

Yaban Mersini

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında kırmızı ve mor renkli besinlerin çok yer aldığını görüyoruz. Yaban mersini de bu besinlerden biri… İçeriğindeki flavonoidler solunum yolunun bağışıklığını koruyor.

Brokoli

C vitamini zengini brokoli, içeriğindeki antioksidanlar yardımıyla da bağışıklık sağlığını koruyor. Salata ve çorba olarak tüketilebilen brokoli, düzenli tüketildiğinde bağışıklığı destekleyen en önemli sebzelerden biridir.

Ispanak

Karotenoid, flavonoid, E,C vitamini içeren ıspanak, bağışıklık dostudur. DNA onarımına yardımcı olur

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Ebru Bektaşoğlu

  Merhabalar,

  Öncelikle emeğinize sağlık. Birçoğumuz virüse karşı tedbir amaçlı evlerde olduğumuz şu günlerde yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmezsek kilo alabiliriz. Bu nedenle hem beslenmemize dikkat ederek hem de düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolü yapabiliriz. Sağlıklı beslenme tüyolarından oluşan yazımı izniniz olursa okumanız için ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/saglikli-beslenme-tuyolari/

  Güzel okumalar dilerim,
  sağlıkla kalın.