«

Corona Virüsten Nasıl Korunabiliriz? Korona Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Dünyayı sarsan Corona virüs (COVID19) ülkemizde ölümlere neden olmaya başladı. Her geçen gün alınan önlemler artırılırken, vatandaşların mümkün olduğunca evde kalmaları gerektiği konusunda yetkililer hemfikir. Herkes, kendini bu ölümcül virüsten korumaya çalışıyor ve Corona virüs nasıl bulaşır, Corona virüsten nasıl korunulur gibi soruların yanıtını herkes merak ediyor.

Corona virüsle mücadele konusunda tüm TV kanallarında sürekli yayınlar yapılıyor. Çeşitli branşlardan uzmanlar, soruları yanıtlıyor. Sosyal medya hesaplarından yetkililer sürekli uyarılarda bulunuyor. Tüm bu yayınlar ve duyurulardan derlediğimiz şekliyle Corona virüsten nasıl korunuruz, virüsün bulaşmasının önüne geçmek için nasıl önlemler almalıyız sizler için bir araya getirdik.

Corona Virüs Nasıl Bulaşıyor?

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan Corona virüs, hızla tüm dünya ülkelerine bulaştı. İlk vakaların ortaya çıkmasıyla beraber dünya genelinde Corona virüs nasıl bulaşır merak edilmeye başlandı. Vakalar üzerinde yapılan araştırmalara göre yetkililer virüsün bulaşma şekli hakkında bilgiler yayınlıyorlar.

Peki, virüs nasıl bulaşıyor? Corona virüsten nasıl korunulur?

Corona virüs, insandan insana bulaşan bir virüs tipi.. Bulaşma yolu ise;

 • Vücut salgılarıyla temas

 • Hapşırma yoluyla çıkan damlacıklar

 • Öksürme yoluyla çıka damlacıklar

 • Bu damlacıkların, göz, ağız ve burunla temas etmesidir. Bunların yanı sıra, Corona virüsün hangi yüzeyde ne kadar kaldığı ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı. Bu yüzeylerle de temas edilmemesi, temas edildiğinde ellerin yüze, ağza sürülmeden hemen yıkanması gerektiği açıklandı.

Corona Virüsten Korunmak İçin Alınabilecek Tedbirler

Yukarıda bahsedildiği ve artık herkesin bilindiği gibi bu virüs, damlacıklarla temas halinde bulaşıyor. Bu sebeple, herkesin hijyene dikkat ederek önce kendini koruması gerekiyor. Ellerimiz gün içinde en çok kullandığımız organımızdır. Ellerimizi, bir saat içerisinde bile yüzümüz, ağzımız ve burnumuza çok fazla temas ettirdiğimizi biliyoruz. Dolayısıyla ilk önlem ellerimizi sürekli temiz tutmak olacaktır. Peki, eller bu kadar önemliyken Corona virüsten nasıl korunulur, alınacak tedbirler nelerdir?

 

 • Elleri, dışardan gelince, toplu taşıma kullanmadan önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra, alışverişten önce ve sonra yıkamak. Dışardan gelen herhangi bir cisme dokununca yıkamak ve yıkama işlemini sabunla en az 20 saniye doğru şekilde yapmak.

 • Herhangi bir hastalığı olan kişiyle temas etmemek.

 • Hastaların maske takması.

 • Elleri, gözlere, yüze dokundurmaktan kaçınmak.

 • Hapşırırken ve öksürürken bir mendille ağzı kapatmak ve bu mendili hemen çöpe atıp elleri yıkamak.

 • Sosyal izolasyona dikkat etmek. Mecburi ihtiyaçlar için dışarı çıkıldığında insanlarla bir metreden yakın durmamak.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Serkan

  Ben bu hastalığın kısa vadede çözülebileceğine inanmıyorum. Minimum bir yıl olarak görüyorum. Şu an aşısı bulunsa bile bunun yaygın olarak kullanımı ve testleri yan etkileri vs zaten 1 yılı bulacaktır. Umarım bu felaket en kısa zamanda çözülür diye diliyorum bende fakat hiç düzeleceğe benzemiyor.