«

Corona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

Çin’de başlayarak dünya üzerinde yayılan, çok yakın zaman dada ülkemizde görülmeye başlanan Corona virüs salgını, can almaya devam ederken herkesin merak ettiği en önemli konu Corona virüs aşısı bulundu mu? Halkın genelinin bilinçlendiği, bir kısmının ise hala önlem almadığı virüs, oldukça ciddi bir salgına neden oldu. Ülkemizde de her geçen gün enfekte olan kişi sayısı artıyor. İlk olarak Çin’de görülmesinin ardından aşı çalışmalar, hastalığın araştırılması ve ilaç geliştirilmesi konularında da çalışmalar başlatılmıştı.

Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edilmesi ile birlikte olayın ciddiyeti daha iyi kavranmaya başladı. Aşı çalışmaları ise hıza devam ediyor.

Dünyadan çeşitli ülkelerden Corona virüs hakkında test kitleri, ilaç ve aşı çalışmaları ile ilgili haberler geliyor. En son yapılan açıklamalara göre; virüs aşısının geliştirilmesi konusunda çalışmalar titizlikle ve hızla devam ettiriliyor. Geliştirilen bazı aşılarla ilgili nisanda denemelerin yapılacağı açıklandı. ABD, Almanya ve Çin, Corona virüs aşısı hakkında çalışmalarını devam ettiren ülkeler arasında yer alıyor. Testler devam ederken, başarılı sonuç alındığında hızla üretime geçileceği bildiriliyor.

Corona Virüs Tedavisi Ve Risk Grupları

Tüm dünyada yayılan COVID-19 virüsü sebebiyle, ölümle neticelenen vakalar olduğu gibi çok fazla sayıda iyileşen vaka da bulunuyor. Yaşlı, kronik hastalığı olan kişiler gibi risk grubunda olan kişilerin enfekte olmaları genellikle ölümle sonuçlansa da bu grupta olup iyileşenler de mevcut. Bu durum da Corona virüs tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında merak oluşturuyor.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Çok hızlı yayılan ve çabuk bulaşan Corona virüs nasıl bulaşıyor? Nelere dikkat edilmeli herkes merak ediyor. Bu konuda araştırmalara ve çalışmalar devam ederken uzmanların açıklamalarına göre bu virüs, temas ve damlacıklar yoluyla bulaşıyor. Bu sebeple elleri doğru şekilde yıkamanın önemine de sık sık değiniliyor. Yapılan araştırmalara göre Corona virüs bazı yüzeylerde tutunarak belirli bir süre boyunca canlı kalabiliyor. Dolayısıyla o cisimlere temas edildiğinde de insanlara bulaşıyor.

Yapılan araştırmalara göre;

  • Plastik yüzeyde: 3 gün
  • Ahşap yüzeyde: 4-5 gün
  • Havada: 3 saat
  • Çelikte:3 gün
  • Bakırda:46 dakika
  • Kartonda:24 saat kalabiliyor.

Alınabilecek en iyi önle temizliğe dikkat etmek ve evden çıkmamak. Uzmanlar yapılan alışverişleri paketleriyle birlikte balkon gibi alanlarda beklettikten sonra ambalajlı şekilde yıkarak ardından kullanmayı tavsiye ediyor. Alışveriş sonrası ve bu yüzeylere dokunduktan sonra eller mutlaka doğru şekilde ve en az 20 saniye boyunca yıkanmalı.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *