«

Cevizin Faydaları – Ceviz Nerede Yetişir?

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda ceviz, olmazsa olmaz bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Ceviz, E vitamini, melatonin, Omega-3, kalsiyum, demir, C vitamini, B6 vitamini, Riboflavin, folat, magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineral ve vitaminler açısından zengin içeriği ile insan sağlığına sayısız fayda sağlıyor. Beslenmede düzenli yer verildiğinde cevizin faydaları hızlıca görülebiliyor.

Yemeklerde, tatlılarda, salatalarda vs. çokça kullanılan ve kullanıldığı her şeye ayrı bir lezzet katan ceviz, beyne benzeyen şekli ve içeriğinde bulunan maddelerin de desteği ile zihin açıcı ve beyin sağlığı dostu bir yemiştir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Hem sofralarımızda yer verdiğimiz hem atıştırmalık olarak sık sık tükettiğimiz cevizin saymakla bitmeyen faylarından bazıları;

 • Ceviz, içeriğinde bulunan E vitamini, polifenol ve melatonin sayesinde antioksidan özellik gösterir.

 • Cevizin, kalp damar sağlığını koruyucu, kolesterollü düşürücü etkisi vardır.

 • İştah kontrolü sağlama özelliği olan ceviz, diyet listelerinde sık sık yer alır. Kalorisi yüksek olsa da günde bir veya iki adet ceviz tokluğu sağlamakta yeterlidir.

 • Gut rahatsızlığının tedavisinde yardımcıdır.

 • Polifenol içeren ceviz, stresle mücadele eder ve stres sebebiyle oluşan rahatsızlıkları önler.

 • Ceviz kan basıncını düşürdüğü için kalp ve damar rahatsızlıklarını önler

 • Bağırsak kanseri ve prostat kanseri riskini azaltır.

 • Bağırsakları temizlemekte yardımcıdır.

 • İçeriğinde bulunan E vitamini cildin düzenlenmesinde ve güzelleşmesinde oldukça etkilidir.

 • Sindirim sistemini düzenler

 • İshal problemlerinde ishali durdurmak için kullanılır.

Cevizin faydaları, yalnızca meyvesi düşünülerek ele alınmamalı, bu yemişin yaprağı ayrı, meyvesi ayrı, suyu ayrı fayda sağlıyor.

Ceviz Suyunun Faydaları

Ceviz suyu elde etmek için; 2-3 adet tam ceviz içi bir bardak suyun içine konarak üzeri kapatılır. Oda sıcaklığında 10-12 saat bekletildikten sonra ceviz suyu hazır olur. Tercihen sabah aç karna içilmesi tavsiye edilen ceviz suyu, kan oksidan kapasitesini yükseltir. Tok tutucu etkisi de olan ceviz suyu düzenli kullanımda gençleştirici etki gösterme özelliğine sahiptir.

Erkeklerde sperm sağlığını ve sperm üretimini artırırken kadınlarda da adet düzenleyici özelliği bulunur.

Ceviz Nerede Yetişir?

Peki, bunca faydası olan ceviz nerede yetişir? Ceviz ağacı, kışın yaprak döken, yaz sonunda ise meyve veren bir ağaçtır. Ülkemizde pek çok bölgede rahatlıkla yetişen ceviz ağacı, çakıllı, sıkışmış toprakları sevmez. Soğuk hava akımından ve su baskını olacak yerlerden uzakta yetiştirilmelidir. Ceviz ülkemizde boya maddesi ve ilaç olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Kahramanmaraş çevresinde ceviz ortalama olarak 30-35 ton arası toplanmaktadır. Cevizin beyin sağlığı için oldukça faydası olduğu biliniyor. Ayrıca spor yapanlarında çokça tercih ettiği kuruyemiş besinleri arasındadır. Günlük olarak 4-5 adet ceviz tüketmenizi öneririz. Ceviz ağaçları genellikle köklerinden dolayı 2,5 – 3,5 metre arası ulaşabileceği topraklarda daha iyi yetişmektedir. Ülkemizin bir çok bölgesinde ceviz yetişmektedir. En çok yetiştiği bölgeler ise Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleridir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *