«

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale deyince aklımıza iki şey gelir. Bunlardan biri şehitlik, ikincisi ise Truva antik kentidir. Çanakkale bu iki özelliği ile çok iyi bilinir. Çanakkale’de gezilecek yerler arasında Gelibolu şehitliği ve Truva antik kenti ilk sırada gelir.

Çanakkale Kordon

Çanakkale Kordon

Çanakkale şehir merkezine geldiğinizde kordon boyunda havayı soluyarak uzun uzun yürüyebilirsiniz. Tertemiz denizi ile Çanakkale kordonu kıyı boyunca uzanan nefes alınası bir yer. Truva atının daha küçük bir maketi olan simgesel atı kordonda görebilirsiniz.

Şehitlik Anıtı

Şehitlik Anıtı

Çanakkale geldiğinizde, tarih yazılan bu kentte yer alan şehitlik anıtını mutlaka ziyaret edin. Topraklara ayak bastığınız anda maneviyatı hissedebiliyorsunuz.

Truva Antik Kenti Ve Tevfikiye Arkeo Köyü

Truva Antik Kenti Ve Tevfikiye Arkeo Köyü

Kentin simgesi olan Truva antik kenti 1998 yılında UNESCO dünya mirası listesine alındı. Tevfikiye Köyü yakınında bulunan antik kenti dolaştıktan sonra Tevfikiye köyüne de mutlaka uğramalısınız. Opet sponsorluğunda arkeo köye dönüştürülen Tevfikiye köyünde troya dönemini yansıtan eserlere yer veriliyor. Ayrıca köylülerin yaptığı doğal, organik yiyeceklerden de satın alabilirsiniz.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale’de görülmesi gereken yerler arasında Çanakkale deniz müzesi yer alıyor. Bu müze içerisinde üç farklı bölüm bulunuyor. Burada yer alan Nusret Mayın Gemisi içerisinde yapıldığı döneme ait eşyaları görebilirsiniz. Müze içerisinde geminin hikâyesi de anlatılıyor. Müzede yer alan Çimenlik Kalesi fotoğraf ve resim sergilerinin bulunduğu bir yer. Ayrıca müzede Çanakkale savaşları ihtisas kütüphanesi bulunuyor burada çeşitli kaynakları görebilirsiniz. Müze içerisinde bulunan hediyelik eşya binasında ise çeşitli hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Öğrenci ve 65 yaş üzeri ziyaretçiler için müze girişi ücretsiz. Yetişkinler ise 7 lira karşılığında müzeye girebiliyor.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı

Çanakkale’nin simgesi olan aynalı çarşı, hediyelik eşyalar ve Çanakkale’yle ilgili objeler almak için ideal bir nokta. Çanakkale’de gezilecek yerler arasında aynalı çarşı mutlaka değerlendirilmedir. İki adet kapısı olan Aynalı Çarşı, şehir merkezinde bulunuyor. Oldukça renkli ve hareketli olan aynalı çarşıda alışveriş yapabilirsiniz.

Gelibolu Yarımadası

Gelibolu Yarımadası

Çanakkale gezisi sırasında Gelibolu’ya geçerek burada gezinize devam edebilirsiniz. Çanakkale ve Gelibolu temiz denizi, bozulmamış doğasıyla adeta bir cennet.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *