«

Buga Girmek Ne Demek?

Buga girmek” tabirini kimileri hiç duymamış olabilir, ancak bilgisayar ve internetle iç içe olanlar, bilgisayar oyunları oynayanlar bu tabiri sık sık kullanır. Peki, Buga girmek ne demek? Bug, kelime anlamı olarak böcek demektir. Mark2 isimli bilgisayarın devrelerine kanatlı bir böcek girmiş ve bilgisayarın çalışmasını engellemiştir. Böceğin bulunup bilgisayardan çıkarılmasıyla sorun çözülmüş, bu olaydan sonra bilgisayarla ilgili sistemsel hatalara Bug, yani böcek adı verilmiştir. Burada bahsedilen böcek, sistemlerdeki işlevsel bir hatadır. Sistem açığı olarak da nitelendirilebilen Bug nedir? kelimesi, çeşitli uygulama ve programlarda kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Bug Nedir? Buga Girmek Ne Demek?

Bilgisayar oyunlarında oyunun takılması, karakterin aynı hareketi sürekli tekrarlaması Bug olarak adlandırılabilir. Oyunda item bulamamak, normalde yapılabilen bir işlemi yapamamak da Bug olarak adlandırılabilir. Bug, sistemsel hatalardır ve web siteniz Buga girerse, hackerler tarafından Bug tespit edilerek sitenize saldırı yapılabilir. Öyle ki bu durumda bazen başka sitelere bile saldırı düzenlenebilir.

Bilgisayar programcılarının canını bir hayli sıkan Bug, program yazarken yapılan hatalardır. Bu hataları tespit edip düzeltmek, yazılımcıların çok fazla vaktini alır. Hatta kimi zaman program kodu yazmaktan çok daha zor ve çetrefilli bir işe dönüşebilir. Çünkü bu hata sebebiyle program, olduğundan farklı bir hale gelir ve işleyemez olur. Özet olarak, Buga girmek ne demek? sorusunun cevabı, bilgisayar programları, oyunlar ve web sitelerinde sistemsel hatalarla karşılaşmaktır, şeklinde verilebilir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Emin

  Tam Acıklamalı Olmus Devam.!

 2. Furkan Şahin

  Çekilişe Katılmak İçin Yorum Bu

 3. Emre

  Bilgi güzel:)

 4. Sehmus Mert S

  LiderCs <3 Bu Soru Cok Güzel Ve Faydalı

 5. Eren

  GERÇEKTEN BAŞARILI ÇOK SAĞOLASIN KARDEŞİM FURKAN
  SİZLERİ TEBRİK EDİYORUM

 6. Emre Kaya

  Bu bugları yönetime bildirdiğinizde (feedback) daha hızlı çözümler üretebilirler. Aslında yapıcağınız en iyi şey bugları feedbacklemektir, çünkü o bugla bir daha karşılaşabilir tüm emeğiniz boşa gidebilir.

 7. Furkan

  Buga girmek ne demek olduğunu en iyi buradan öğrendim. Teşekkürler elinize sağlık.

 8. abdullah

  teşekkürler sayenizde öğrendim anlamını. herkes buga girdi falan diye konuşuyordu oyunda.

 9. Abdullah

  Güzel bir açıklama olmuş. Bug ne demek bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum.

 10. bilal

  Buga girmek Gerçekten’de anlamını karşılamaktadır. çünkü eskiden büyük bilgisayrların içine böcek girerek hata vermelerini sağlardı

 11. blogamca

  Eskiden şahsen benim de ağzıma dolanmıştı buga girmek :d nostalji yaşadım.

 12. yüce

  İnstagram hesabım çalındı geri aldım ama hesap bug a giirmiş hesaba erişim sağlayaamıyorum ne yapmam lazım düzelir mi?