«

Bozcaada’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Tavsiyesi

Bozcaada’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Bozcaada, tarihi ve doğal sit alanı olarak koruma altında olan bir bölge. Ülkemizin 3. Büyük adası olan Bozcaada, Çanakkale de bulunuyor. Geyikli feribot iskelesinden 50 dakika süren bir yolculuğun ardından ulaşım sağlanan Bozcaada’ya ulaşılıyor. Adaya daha adım atar atmaz bu doğal güzellik karşısında büyüleniyorsunuz. Peki, Bozcaada’da gezilip görülmesi gereken yerler nerelerdir?

Feribot iskelesinden adaya ulaştığınızda Bozcaada sokaklarını adım adım gezmelisiniz. Tüm evler, orijinal dokusuna uygun şekilde korunuyor ve her birinin kapı önlerinde çiçekler, duvarlarında harika resimler var. Ilık ılık esen rüzgâra kendinizi bırakıp, mis gibi çiçek kokuları başınızı döndürürken daracık taş sokakları adımlamak harika…

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi

Adanın tarihi simgelerinden biri olan Bozcaada kalesi, adaya ulaşanları karşılayan bir konumda yer alıyor. Tarihte, Cenevizliler, Venedikliler ve Fenikeliler tarafından da kullanılmış olan kale, ülkemizin en iyi korunan kalesi olarak biliniyor.

Kale bugünkü haline, Fatih Sultan Mehmet döneminde getirilmiştir.

Ayazma Manastırı

Ayazma Manastırı

Ayazma manastırı, adanın güneyinde yer alan ayazma bölgesinde bulunuyor. Rum Ortodoks cemaatine ait olan Ayazma Manastırı 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından inşa ettirilmiş bir manastır. Ayazma kelimesi, kutsal su anlamına geliyor ve bu bölgede doğal su kaynaklarının olduğu kısma ayazma adı veriliyor.

Bozcada Şarap Fabrikaları

Bozcada Şarap Fabrikaları

Bozcaada’da, şarapçılık bir kültür ve gelenek haline gelmiş durumda. Şarap fabrikalarını adanın çeşitli sokaklarında görebilirsiniz. Bunlar en eski üreticiler. Yeni fabrikalar ise ada merkezinin dışında yer alıyor. Adada haziran ayının son haftasında şarap tadım günleri düzenleniyor. Ve bu günlerde fabrikalara turlar yapılıyor.

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesi

Müze gezmeyi sevenlerin mutlaka uğraması gereken Bozcada Müzesi, ada kültürünü yakından tanımak isteyenler için çok güzel bir seçenek. Her geçen gün genişleyen koleksiyonu ile Bozcaada Müzesi, Bozcaada kültürünü yakından tanımak için ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Müzede, Osmanlı devleti döneminden kalma objeler, evraklar, Bozcaada fotoğrafları ve bağcılıkta kullanılan eski aletler sergileniyor.

Göztepe Manzarası

Göztepe Manzarası

Adada en güzel manzarayı doya doya izleyebileceğiniz yer Göztepe… Adanın en yüksek yeri olan bu bölgeye yürüyüşle ulaşmanız tavsiye edilir. Zira araba yolu oldukça dik ve zorlu. Göztepe’de Bozcaada’nın muhteşem siluetini izleyerek sakin zaman geçirebilirsiniz.

Tüm bahsedilenlere ek olarak Ayazma Plajı, Meryem Ana Kilisesi, Rum Mahallesi Ve Akvaryum Koyu da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında….

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *