«

Binance Coin (BNB) Nedir? Nereden alınır?

Binance coin, Binance kripto para yatırım ve değişim borsasının çıkarmış olduğu bir tokendir. Binance 2017 yılında kurulmuştur. Ceo’su CZ adıyla da bilinen Changpeng Zhao 2017 yılından itibaren kullanıcıları için birçok ürün üretmiştir. Örneğin; Binance Smart coin, Binance Labs, Binance Launchpad, Binance DEX, Binance Loans ve Binance Margin…

Binance coin, başlarda birçok diğer coin gibi ERC-20 tabanlı kurulan bir kripto para birimiydi fakat daha sonra Binance kendi blockchain ağını kurdu ve BEP2 tabanlı altyapıya geçmiştir.

Hacmi ile dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance borsası, borsa hacmiyle orantılı şekilde BNB’de artış gösterir. Ayrıca Binance borsası BNB işlemleri için kullanıcılarına alım satım yaparken indirim uygulamaktadır. Bu indirimler BNB alım işlemlerinde ilk sene %50 ikinci sene %25 diye orantılı şekilde azalarak gitmektedir.

Bunların dışında Binance borsasında token listeleme, satım ve çevirme işlemlerinde BNB kullanılmasını da kabul ediyor. Üstelik Binance borsasında BNB kullanmanız daha az işlem ücreti demektir. Binance borsasında BNB ile alım yaptğınızda birim başına düşen maliyet yarıya düşer.

BNB’ nin borsadaki yerini konuşucak olursak eğer BNB borsaya 0,11 dolar ile sürüldü. BNB’ nin bugünkü değeri ise 654,28 dolar civarlarındadır.

Ayrıca BNB’nin toplam piyasa değeri 98.633 dolar civarındadır. Bu toplam piyasa değeri BNB’yi piyasa değeri en yüksek 3. kripto para yapıyor.

Peki piyasada ne kadar BNB dolanıyor?

BNB, ilk piyasaya sürüldüğünde toplam arz miktarı 200 milyon ile belirlenmişti. Bunun 100 milyonu Binance IOS’ta satıldı. Satılan 100 milyon BNB’nin %40’ını Binance ekibi aldı. Diğer %10 ise yatırımcılarda kaldı. Ayrıca Binance yıllık karının %20 ile Binance coin almaktadır ve aldığı coinleri yakmaktadır. Binance bu işlemi piyasada 100,000,000 BNB kalana kadar tekrarlayacakmış.

BNB’nin toplam arz miktarı 170,532,785’tir. Dolaşımdaki BNB ise 154,532,785’tir.

Ayrıca Binance coinin madenciliği yapılamamaktadır. Tüm BNB’ler ilk gün Binance tarafından üretilip borsalara sunulmuştur.

Binance coin ne kadar öğrenmek için hemen buraya tıklayabilir ve güncel fiyatını izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *