«

Bilinçaltı Nedir? – Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

bilinç altı nedir?

Bilinçaltı Nedir? 

Son zamanlarda bilinçaltı temizliği, bilinçaltı çalışmaları gibi kavramları sık sık duyuyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalar, kitaplar, TV programları giderek artıyor. Peki, bilinçaltı nedir? Bilinçaltı için beynin otomatik pilotudur benzetmesi yapmak yanlış olmaz. Çünkü bilinçaltı, beynin otomatik çalışan kısmıdır. Bu kısım, bedendeki istemsiz kasları yönetir, duyu organları ile algılana her şeyi kaydeder. Ve gerektiğinde kullanılmak üzere depolar. Bu özelliği ile işleyişi ve kapasitesi çok merak edilen bilinçaltı hakkında çalışmalar da giderek artıyor.

Bilinçaltı, tüm eylemleri, sesleri, kokuları, olayları sürekli kaydeder. Bilinçaltı, zihnin hayal kuran kısmıdır. Düşüncelerimiz ne ise onu gerçekleştirmeye çalışır. Örneğin; kesin başarısız olacağım, kesin kötü bir yemek olacak gibi düşünceleri olan kişilerin bilinçaltı bunu emir olarak kabul eder ve gerçekleşmesi için çalışır.

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

Bilinçaltı, kararlarımızda, sevdiğimiz sevmediğimiz şeylerde, karakterimizde, düşüncelerimizde etkilidir. Birçok kararı veya işi bilinçaltımızdan dolayı yapıyor olabiliriz. Bilinçaltının çalışma şeklini öğrenerek kendimizi ve hayatımızı değiştirebiliriz. Duyularımız ve düşüncelerimiz, bilgilerin kaydedilerek bilinçaltına işlenmesine sebep olur. Örneği bir koku bazen insana bambaşka bir anı veya kişiyi hatırlatabilir. Ya da birden bire aklınıza gelen birisini size bir koku veya bir ses hatırlatmış olabilir. Tüm bunlar aklınıza gelen kişi veya şeyle ilgili daha önce bilinçaltınıza kodlanan bağlantıların eseridir. Peki, bilinçaltı nasıl çalışır?

Bilinçaltı, çok küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başlar. Özellikle 0-10 yaş arasında yaşananlar, kokular, bastırılmış duygular ve telkinler bilinçaltını doldurur. Bu şekilde bastırılan duygular bilinçaltında her zaman vardır ve ortaya tekrar çıkmak için bir an kollarlar. Ortaya çıkışları da genellikle yanlış bir şekilde olur. Bilinçaltı nasıl çalışır, sorusunun çok uzun bir şekilde yanıtlanması ve üzerinde konuşulması gerekir. Bilinçaltı, başlı başına bir araştırma konusudur. Bilinçaltını olumsuz cümleler, olumsuz düşüncelerle doldurmak yerine olumlu telkinler yapılarak bazı şeyler yönlendirilebilir.

  • Aklımda bir şey kalmıyor
    Kendime güvenmiyorum
    Beceriksizin biriyim

Gibi sözler yerine; bunu yapabilirim, kendime inanıyorum gibi olumlu düşünceler ve cümleler geliştirmek gereklidir. Ne kadar olumsuz düşünürseniz o kadar incinirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *