«

Bekçilik Başvuru Nasıl Yapılır? – Bekçilik Maaşları Ne Kadar? 2019

İlk olarak 2019 yılında gündeme gelen Çarşı Ve Mahalle Bekçiliği Alımı için, geçtiğimiz yıl binlerce kişi başvuru yaptı. Başvuruları değerlendirilmeye alınan adaylar, eleme sınavlarından geçip, güvenlik soruşturmaları da olumlu sonuçlandıktan sonra göreve başladılar. Binlerce kişilik alım yapıldığı halde henüz çok fazla kişinin haberdar olmadığı Çarşı Ve Mahalle Bekçiliği ile ilgili bekçilik başvuru nasıl yapılır ve bekçilik maaşları ne kadar soruları merak ediliyor.

Halk arasında bekçilik olarak bilinen Çarşı Ve Mahalle Bekçiliği ile 2018 yılında ilk alımlar yapılarak bekçiler göreve başlatıldı. Çarşı, pazarlar ve mahallelerde üniformaları ile görev yapan bekçileri sık sık görüyoruz. Bu alım kapsamında göreve başlayan çarşı ve mahalle bekçilerinin görevi, görev bölgelerindeki güvenliği sağlamaktır.

Özellikle okul çağındaki çocukları uyuşturucu madde satıcılarından korumak, genel ahlaka aykırı eylemlerin yaygınlaşmasını engellemek, toplumun huzurunu bozan faaliyetlerde bulunanları yakalamak gibi amaçlarla, polisin görünürlüğünü artırmak üzere bekçi görevlendirmeleri başladı.

Polis akademisi tarafından alım yapılan çarşı ve mahalle bekçiliği, mahallelerde ve sokaklara güvenliğin sağlanması, huzur ortamının yaratılması amacıyla yürürlüğe konmuştur. Bekçilik başvuru nasıl yapılır araması yapan kişiler başvuru koşullarının yanı sıra bekçilik maaşları ne kadar, bunu da merak ediyor.

Bekçilik Başvuru Nasıl Yapılır?

İlk olarak 2018 yılında alım yapılan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için belirli dönemlerde ilan yayımlanıyor. İkincisi 2019/1 dönemi bekçi alımı ilanı olarak mart ayında yayınlanan ilanda başvuru için gerekli şartlara yer veriliyor.

Bu şartlar;

 • TC vatandaşı olmak

 • 18 yaşını doldurmuş olmak, 31 yaşından gün almamış olmak

 • Lise ve dengi okullardan mezun olmak

 • 167 boy alt sınırına uygun olmak

 • Vücut kitle endeksi 18-27 dâhil olmak üzere bu aralıkta olmak

 • En az bir yıldır başvuru yapılacak ilde ikamet ediyor olmak

 • Askerlik görevini yapmış olmak

 • Sağlık yönetmeliği dışında hükümlerden polis eğitim merkezlerinden çıkarılmamış olmak

 • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak

 • Toplumda kötü şöhret ile tanınmıyor olmak

 • Terör örgütü propagandası, toplantı, gösteri ve yürüyüşlerine katılmamış olmak

 • Siyasi parti üyeliği bulunmamak (başvuru tarihi itibariyle)

 • Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı sonrası tedavi görmüş olmamak ve görüyor olmamak.

 • Silah taşımaya engel durumunun olmaması

 • Memuriyet görevi yapmaya engel durumu olmaması

 • Kamu haklarından mahrum olmamak veya mahkûm olmamak, şeklinde sayılabilir.

Tüm bu koşulları sağlayan adayların, bekçilik başvuru nasıl yapılır, sorusunun cevabı için, Polis Akademisi resmi internet sayfasını takip etmeleri gereklidir. Çarşı Ve Mahalle Bekçiliği alım ilanı, bu sayfada duyurular kısmında ilan edilecek, başvurular için yönlendirme, bu sayfada yer alacaktır.

Bekçilik görev tanımı ve bekçilik maaşları cazip gelen kişiler, Polis Akademisi sayfasında yayımlanan başvuru kılavuzunu detaylı inceledikten sonra başvuru ücretini yatırırlar. Ardından e- Devlet üzerinden öne başvuru yapılır. Burada gerekli bilgileri doldurduktan sonra görev yapmak istenilen il seçilir ve başvuru tamamlanır. Ön başvuru aşamasını geçen adaylar, Ön Sağlık Kontrol Komisyonu’na katılmaya hak kazanır. Yine aynı internet sitesinde adayların şahsen başvuru merkezleri duyurulur. Ve adaylar, gerekli belgelerle buraya şahsen müracaat ederler.

Bekçilik Maaşları Ne kadar?

Çarşı ve mahalle bekçilik başvurusu nasıl yapılır sorusundan önce adaylar, bekçilik maaşları ne kadar sorununun yanıtını merak ediyor. Bekçi maaşları, lise mezunları için: 3970, ön lisans ve lisans mezunları içinse 4002 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bazı ek ödemeler ve fazla mesai ücretleri bu rakamlara dâhil değildir.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapanlar, maaşlarına ek olarak fazla mesaileri için de belirli ücretler alıyor

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *