«

Bekçi Alımı Şartları Neler, Kimler Başvuru Yapamaz?

2018 yılında gündeme gelen bekçi alımları ile birçok kişi için iş sahibi olmanın kapısı açıldı. Polis Akademisi tarafından yapılan Çarşı Ve Mahalle Bekçiliği alımı ile göreve başlayan bekçiler, belediye sınırları içerisinde sokak güvenliğini sağlamaktan sorumlular. Bekçi alımları gündeme geldiğinde bekçi alımı şartları neler sorusu merak ediliyor.

İlk alımların 2018 yılında yapıldığı Çarşı Ve Mahalle Bekçiliği ile binlerce aday yapılan eleme sınavlarının ardından göreve başladı. Üniformaları ile çarşı ve sokaklarda sık sık karşılaştığımız bekçiler, kendilerine verilen yetkiler doğrultusunda çarşı, pazar ve sokak güvenliğini sağlıyorlar.

2019 Çarşı Ve Mahalle Bekçiliği alımı ile 8 bin bekçi daha alacak olan Polis Akademisi, konu ile ilgili detayları da açıkladı.2019/1 Çarşı Ve Mahalle Bekçi alımı şartları neler sorusunun yanıtı, alımlarla ilgilenen adaylar için çok önemlidir.

Başvuru Yapmak İçin Bekçi Alımı Şartları

Çarşı ve mahalle bekçiliği alımı ile ilgilenen adayların taşıması gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar, alım sınavlarına başvurularda, adayların karşılaması gereken bazı fiziki şartlar ve eğitim durumunu kapsıyor.

Çarşı Ve Mahalle Bekçisi olmak isteyen adayların sınava başvuru yaparken;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları

 • 18 yaşını tamamlamış 31 yaşından gün almamış olmamaları

 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmaları

 • Boy alt sınırı olarak belirlenen 167 cm ve üzerinde boy uzunluğuna sahip olmaları

 • Vücut kitle indekslerinin 18 -27 Aralığında olması

 • En az 1 yıldır bekçi alımına başvuracakları il sınırları içinde ikamet ediyor olmaları

 • Askerlik hizmetini yapmış olmaları

 • Hapis cezasında hükümlü bulunmamaları

 • Kamu haklarından mahrum olmamaları

 • Toplumda kötü şöhretle tanınmamış olmaları

 • Memuriyete engel olacak durumlarının olmaması

 • Mesleğin gerektirdiği, silahlı görev yapmaya ve silah taşımaya hukuki engellerinin olmaması

 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği içerisinde yer alan şartlara uygun olmaları gerekiyor.

Bekçi alımı şartları neler? sorusuna bu şekilde genel şartlarla cevap verilebilir. Bunların yanı sıra, çarşı ve mahalle bekçilerinin, polis ve askerler gibi, genel ahlaka aykırı işlerde bulunmamaları, fuhuş, fuhşa aracılık, kumar, uyuşturucu ve uyuşturucu madde gibi kötü alışkanlıklarının bulunmaması gerekiyor. Bu tür nedenlerle hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılan kişilerin sınava başvurusu kabul edilmiyor. Bu sebeplerden idari yaptırıma uğramış veya hüküm giymiş kişilerin de başvuruları değerlendirmeye alınmıyor.

Çarşı ve mahalle bekçiliği, sıradan bir görev değil, ülke sınırları içinde, görev yapılan belediye ve mahallenin güvenliğini sağlama görevidir. Dolayısıyla bekçi alımı şartları neler sorusuna yanıt verilirken; bekçilik görevini yürüten kişilerin, hal ve hareketleri, geçmişleri ve içinde bulundukları dönemdeki alışkanlıklarının genel ahlaka ve toplum yapısına uygun olması şartı arandığı belirtilir.

Bekçi Alımı Şartları Nelerdir ve Kimler Başvuru Yapamaz

Çarşı ve mahalle bekçiliği alımlarına başvurmak için gerekli şartları yukarıda verdik. Bu şartlara ek olarak bazı durumlarda, kişilerin başvuruları değerlendirilmeyecektir. Değerlendirmeye alınmayacak başvurular arasında; fuhuş yapma, aracılık etme ve yer sağlama; uyuşturucu madde kullanma ve temin etme; alkol bağımlılığı sebebiyle tedavi görme veya görüyor olma durumları yer alıyor.

Bekçi alımı şartları neler, kimler bekçi olamaz diye merak edenler; terör örgütleri ile bağlantılı olan, örgüt propagandası, yürüyüş, toplantı ve gösterilerine katılan kişilerin bekçi olamayacağını bilmelidir. Aynı zamanda, daha önce polis eğitim kurumlarından çıkarılan kişiler, başvuru tarihi itibariyle siyasi partilere ve yan kuruluşlarına üye olan kişiler de bekçi olamaz.

Tüm şartları karşılayan kişiler gerekli eleme sınavlarından geçtikten sonra güvenlik soruşturmaları olumlu olduğu takdirde göreve başlayabilirler.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *