«

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Pişik özellikle bebeklerde 2-3 yaşına kadar sıklıkla görülen problemlerden birisidir. Pişiğe genellikle kasık arası bölgelerde ve eklem yerlerinde rastlanır. Yetişkinlerde ise; cinsel organ çevrelerinde, koltuk altında, meme altında ve parmakların etrafında pişik sorunu ile sık karşılaşılır.

Bu bölgelerde sürtünmelere ve tahriş edici diğer maddelere bağlı olarak; ciltte kızarıklık ve hafif kabarıklık ile beraber seyreden pişik meydana gelir. Bebeklerde ise idrar, ter gibi nedenlerle pişik fazla görülür. Pişik özellikle yaz aylarında daha çok görülmektedir. Yine naylon giysiler ve çoraplar kullananlarda pişik riski daha fazladır.

Pişik oluştuğunda; biran önce bir çözüm yolu aranmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Aksi durumlarda pişik büyüyerek bir yara haline gelir. Yaralarında mikroorganizmalar ile kontamine olması; çok büyük bir sorunun habercisidir. Bu nedenle hemen tedaviye başlanmalıdır. Peki, pişik tedavisi nasıl yapılır? Hemen bu sorununda cevabını verelim.

Pişik oluşmadan önce pişiğe neden olabilecek faktörler en aza indirilmelidir. Bebeklerde idrar yapmadan sonra, hemen bez değiştirilmelidir. Yine bebeklerde ve yetişkinlerde terlemeden sonra duş alınmalı ve giysiler değiştirilmelidir. Naylon ürünlerden ve giysilerden uzak durulmalıdır. Pamuk olanlar tercih edilmelidir.

Tüm bunlara rağmen pişik oluşmuş ise; enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalı ve tedavi edilmelidir. Burada pişik pomatları kullanılabilir. Ayrıca pudra koruyucu olarak etkilidir. Pişik oluştuğunda da pişiği hafifletmede ve yok etmede faydası olur. Enfeksiyon oluşmuş ise antibiyotik kullanılabilir. Antibiyotik kullanımı mutlaka doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır.

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *