«

Bebeklerde Göz Hastalıkları Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerin özellikle ilk 15 günlerinde gözlerinde çapaklanma ve kanlanma görülebilmektedir. Doğumdan sonra bu durumun hangi gün başladığı ve çapağın ve oluşan akıntının hangi renkte olduğu önemlidir.

Bu durumu kesinlikle bir göz uzmanı görmeli ve tedavi etmelidir. Bebek 1-2 aylık olduğunda meydana gelen çapaklanmalar tedavi edilecek kadar sorun oluşturmazlar. Ancak 2 günden daha fazla sürerse damlalar kullanılabilir. Bazen gözde olan kırmızılık korneada olan bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bebeğiniz gözünü kısıyor ve sulanması da mevcutsa bir göz hekimine göstermelisiniz.

Bebeğin Gözünde Sulanma

Doğduktan hemen sonra ya da 15 gün içersinde başlar. Tek taraflıda olabilir, çift taraflıda. Bu sulanma, sıklıkla gözyaşı kanallarının tıkalı olması ya da dar olmasından kaynaklanır. Tamamen tıkalıysa sıkça sulanma olurken çapaklanmada eşlik edebilir.

Burada meydana gelen çapaklanma sonucunda gözde kızarıklıklar çok fazla olmaz. Şayet çapaklanma mevcutsa önlemek adına temizlik yapılmalı, uygun olan damlalar kullanmalı ve kanalları açması için masajlar yapılmalıdır. Sıklıkla karşılaşılan bu sorun ilk 6 ayda masaj yapılarak kaybolmaktadır. Bebek bir yaşına gelmesine rağmen hale sulanma ve çapaklanma oluyorsa kanal açma tedavisi adı verilen sondalama ile kanallar açılır.

Bebeklerde Şaşılık

Şaşılık, iki gözün birbiri ile olan paralel yapısının bozulmasıdır. Gözün bir tanesinde 6 tane olmak üzere göz dışı kası vardır. Bu kasların birinde ya da bir kaçının kuvvetinin fazla veya az olması durumda şaşılık meydana gelir. Yani gözün biri düz şekilde bakarken, diğer göz dışa-içe ya da aşağı-yukarı bakar. Bir takım durumlar vardır ki bunlarda oluşan kayma her iki gözde de oluşmaktadır. Şaşılık olması için sadece bir neden vardır diyemeyiz. Değişik sebeplerden oluşabilir.

Şaşılık rahatsızlığının erken teşhisi kesinlikle önem taşımaktadır. Bebeklerde yapılan ilk göz muayenesi burada önem taşır. Ancak bu muayeneyi yaptırmakta geç kalınmışsa gözlerde estetik sorunların yanında çocuğun ömür boyu taşıyacağı görme azlığına da neden olabilmektedir. Doğumun ardından ve sonrasında çocukluk zamanlarında hiçbir şikâyet olmasa dahi düzenli olarak göz hekimine giderek muayenelerin olunması gerekmektedir.

Prematüre Retinopatisi Nedir?

Vaktinden önce doğan bebeklerde yani erken doğmuş bebeklerde en çok karşılaşılan sorunlardan birisidir. Bebeğin göz damarları anne karnındayken gelişir, doğuma kadar gelişim olur. Erken doğmuş bir bebekte bu gelişim, tam olarak tamamlanmadığından doğum sonrasında da devam edecektir.

Erken doğan bebeğin yaşaması için verilen yüksek konsantrasyon içeren oksijen gözde bulunan damarların anormal şekilde gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin retinalarında bu rahatsızlık meydana gelir. Şayet erken zamanda tedavisi yapılmaz ise körlüğe kadar giden sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle bir bebek erken doğmuşsa kesinlikle göz hekiminin kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *