«

Bakırın Osmanlı Kültüründeki Yeri Ve Günümüze Yansıması

Bakırın Osmanlı Kültüründeki Yeri

Bakır madenlerinin kullanımı, kültürümüzde elbette ki büyük bir yere sahiptir. Bugün tarihimizdeki en büyük zaman aralıklarından bir tanesini bünyesinde barındırmakta olan Osmanlı tarihine, kültürüne baktığımızda da benzer şeyleri görüyoruz. Osmanlı toplumunda, üst tabakadan, en alt tabakaya kadar her alanda, bakır madenini eşit bir şekilde görebiliyoruz. Saraylardan dini mekanlara, sosyal müesseselerden savaşta kullanılması için üretilmiş olan harp aletlerine kadar… Yani kısacası bakır tencere gibi her türden bakır üretimi, toplum içerisinde oldukça revaçta olan bir konudur. Ve bilirsiniz, her ne kadar artık bakır kalaycıları, bireysel üreticileri eskileri kadar olmasa da, bu iş, toplumun bir nevi tabiri caizse ‘’ekmek teknesi’’ydi.

Bakırın Osmanlı Kültüründeki Yeri Ve Günümüze Yansıması

Bakır ikramlıklar gibi madenlerin Osmanlı’daki kullanımı o kadar yaygındı ki; ticarette, dostluk nişanesi olarak yabancı devletlere devlet temsilinde kullanılırdı. Böylesine geniş sosyal ve ekonomik başlıkları bünyesinde bulundurmakta olan bakır madeni, elbette ki kaçınılmaz bir şekilde, halkın mutfağında da yer almaktaydı. Zaman geçtikçe, daha kolay bir şekilde, fabrika üretimine çok daha açık olan çelik, alüminyum gibi hammadelerin kullanımı mutfaklarımızda yaygınlaştı. Fakat hala geçmişe olan özlemimiz, kültürümüze olan otantik bağlılığımız bizi bakır tepsi gibi sunumlarımızda kullandığımızda dokusuyla, görüntüsüyle bizi etkileyen mutfak eşyalarına yönlendirmektedir. Efemir bakır üreticisi olarak, sizlere modern tasarımın geleneksel anlayış ile nasıl ortak bir zeminde eklektik bir anlayış ile perçinlendiğini, ürünlerimizle göstermek istiyoruz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Eğitimci

    Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler.