«

Bakır Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Hem süs eşyası hem de içerisinde barındırdığı mineraller sebebiyle günlük kullanımda sıklıkla tercih edilen bakır çaydanlık, bakır kahve seti ve bakır şekerlik gibi farklı formlardaki ürünler zamanla mat bir görünüme bürünebiliyorlar. Bu da bakır eşyaların ilk günkü parlaklığını yitirmesine sebep oluyor. Bakır eşyalarda görülen matlaşmanın en büyük sebebi de karbonat ile kaplı oldukları için oksijen ile tepkimeye girmesidir. Ancak bu çok da sorun edilecek bir durum değildir. Hemen hemen her evde bulunabilecek düşük maliyetli birkaç ürün ile bakır eşyalarınızın kolaylıkla ilk günkü parlaklığını tekrardan sağlayabilirsiniz.

İşte bakır eşyaları ilk günkü parlaklığına tekrardan kavuşturmanın yolları;

  1. Bakır eşyaları parlatmak için en büyük kurtarıcılardan ilki limon ve tuzdur. Bu ikili bakır eşyalardaki hem kararmalarda hem de matlaşma sorunlarını gidermede oldukça etkilidir. Öncelikle bir adet limon ikiye bölünür. Bölünen limon parçası tuza batırılır. Ardından bakır eşya bu limon dilimiyle bir güzel ovulur. Ovduktan hemen hemen 5-6 dakika sonra bakırın parladığını göreceksiniz.
  2. Çoğu kişinin kuşkuyla yaklaştığı bir diğer yöntem için kullanılacak malzeme de ketçap. Bakır eşyanın parlatılmak istenilen yerine bir miktar ketçap dökülür. İster el yardımıyla isterse bir sünger ile 10 dakika boyunca ovulur. Parlayan bakır eşya deterjan ve su ile temizlenerek kurulanır.
  3. En son yöntem de sirke. Parlatılmak istenilen bakır eşya bir miktar ıslatılır. Ardından nemli bir beze sirke damlatılır ve bakır eşya ovulur.
Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *