«

Bağırsak Bakterileri Uykuyu Nasıl Etkiler?

Sağlıklı bağırsak ve uyku arasında iyi bir bağlantı olduğu bilinse de birini iyileştirmeye yönelik müdahalelerin diğerlerine yardımcı olup olamayacağı henüz belli olmamakla beraber bağırsak bakterileri uykuyu nasıl etkiler gibi soru işaretlerine de sebebiyet verebilmektedir. Bağırsak mikrobiyomu her insanın sindirim sisteminde yer alan milyonlarca bakteri topluluğu olmaktadır. Hemen hemen bağırsak bakterileri insan vücudunun işlevi ile bağlantısı hakkında birçok yeni bilgi yer almaktadır. O nedenle bu sağlık problemini yaşayanlar mutlaka detaylı analizler ve araştırmalar gerçekleştirilmeli ve direkt olarak doktordan yardım almalıdır.

Bağırsak ve Beyin Arasındaki İlişki

Bağırsakların neden uyku ile alakası olduğunu anlamak için ilk olarak bağırsak ve beyin arasında çok yakın ve köklü bir ilişkiye sahip olduğunu bilmek gerekmektedir. Mikrobiyomu inceleyen kişiler bağırsaklardaki bağırsak beyin ekseni ismini verdikleri durumun kısmen uykuyu etkilediğini bildirmektedir. Beyin vücudun komuta merkezi olurken vücudun her bir parçasına ve sisteminden sürekli bilgi göndererek geri alır. Fakat bağırsak ve beyin arasındaki bağlantının özellikle güçlü ve karmaşık olduğuna dair birçok bilgi de sunulmuştur. Bağırsak mikroorganizmalarının bir kişinin ruh hali olmak üzere stres seviyesini ve daha fazlasına etkileyebilecek şekilde beyinle iletişim kurmalarına izin veren birçok sinyal mekanizmasına sahip olduğu bilinmektedir.

Uyku Anında Bağırsakta Neler Olur

Mikrobiyom gece gündüz salgılandığında bu dalgalanmaların vücudun bazı genlerinin programlanması unda rol oynadığına dair bulgular yer almaktadır. Bu durumda uyku anında bağırsakta neler olur gibi soru işaretlerine de maruz kalınabilmektedir. uyku genlerinden bazıları vücudun yorgun ya da uyanık hissetme zamanı geldiğinde bunu söyleyen iç saatin yani vücudun sirkadiyen döngülerini düzenlemektedir. Vücudun biyolojik saati mikrobiyal saatle sinerji içerisinde çalışmaktadır. Bir kişinin uyku düzeni ile ilgili problem yaşaması mikrobiyom larını değiştiriyor gibi görünmektedir. Mikrobiyom için farklılıklar uykuya dalmaya yardımcı olabilir ya da zarar verebilmektedir. Mevcut bakterilerin oranı ise gelişmiş uyku kalitesi ve uyku kalitesi ile ilgili olmaktadır. O nedenle bağırsak problemlerine maruz kalan kişiler mutlaka uzman bir hekimden yardım almalı ve bu sağlık sorununa son vermelidir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *