«

Badem Neye İyi Gelir? Bademin Bilinmeyen 10 Faydası

Kuru yemişlerin sağlığa faydası artık hemen herkes tarafından biliniyor. Çok sevilerek tüketilen kuru yemişlerin başında gelen bademin faydaları da saymakla bitmiyor. Badem, acı ve tatlı badem olarak iki çeşide ayrılıyor. Acı bademi, genellikle kurabiyesi ile duyuyoruz. Acı bademden aynı zamanda badem yağı da yapılıyor. Tatlı badem ise yenilebilir, ezmesi yapılabilir bir badem türüdür.

Badem, içeriğinde E vitamini, magnezyum, B vitamini, bakır, kalsiyum, yüksek kalitede protein, amino asit, lif, fosfor, demir, potasyum ve sağlıklı yağlar bulunan muhteşem bir kuruyemiş. İçeriği bu kadar zengin, tadı da çok lezzetli olunca badem tüketmek oldukça keyifli ve faydalı bir hal alıyor.

Badem Neye İyi Gelir?

Bademin faydaları, bademin gülük düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde kendini belirgin bir şekilde gösterir. Badem, şeker hastalığından kolesterole kadar pek çok hastalığa iyi geliyor bunun yanı sıra badem tüketmek; vitamin seviyelerinin artırılmasına ve kalp rahatsızlıklarına da oldukça faydalı bir kuru yemiş.

  • Badem Kolestrolü Düzenler

Badem; düzenli bir tüketimle, kötü kolesterolü düzenler. İçeriğinde bulunan çoklu ve tekli doymamış yağların zenginliği, bademin kolesterol üzerinde olumlu etkiler göstermesine sebep oluyor. Düzenli tüketilen badem kötü kolesterol LDL’yi düşürüyor.

  • Kalp sağlığına dosttur

Magnezyum zengini olan badem kan ve oksijen akışını düzenler ve tansiyonu kontrol eder. Böylece kalp sağlığına dosttur. İçeriğinde bulunan sağlıklı yağlar kalp dostu olarak nitelendirilir.

  • Şeker hastalığına karşı korur

Bademin içeriğinde bulunan sağlıklı yağlar, mineral ve lifler bir araya geldiğinde glikoz emilimini düzenleme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla düzenli badem tüketmek şeker hastalığına olumlu etkiler yapıyor. Ayrıca, öğünlerin ardından yükselen kan şekeri seviyesi, badem tüketimi ile azaltılabiliyor. Dolayısıyla bademin faydaları arasında şeker hastalığını önleyici olma özelliği yer alıyor.

  • Bellek işleyişini korur

İçeriğindeki E vitamini, çinko ve B-6 vitamini sayesinde badem, hücre onarımı sağlar ve bilişsel gerilemeyi önler.

  • Kabızlığı önler

Zengin lif içeriği ile kabızlığı önler

  • Gebelikte bebek gelişimine faydalıdır

Yüksek folik asit içeriği sayesinde badem gebelikte fetüsün sağlıklı büyümesini sağlar

  • Kilo vermeye yardımcıdır
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlar
  • Sindirimi düzenler
  • Saç ve cilt sağlığına faydalıdır.

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *