«

Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayvanın Kullanım Şekilleri

Kış aylarında çokça tüketilen, vitamin ve mineral deposu bir meyve olan ayva, lezzetinin yanı sıra içeriğinde bulunan zengin besin değerleri ile de dikkat çekiyor. Zengin içeriğine rağmen kalorisi oldukça düşük olan ayvanın faydaları da saymakla bitmiyor. Beslenme uzmanlarının diyet listelerinde, tokluğu artırma özelliği sebebiyle sık sık yer alan ayva, vücudun genel sağlığı için de oldukça faydalı özellikler barındırıyor.

Ayvanın Faydaları ve Çeşitli Kullanım Şekilleri

Ayva; meyvesi, yaprakları, kabuğu ve çekirdekleri ayrı ayrı faydalı olan mucize bir meyve… Dolayısıyla her birinin farklı kullanımları, farklı sorunlara çözüm oluyor.

Ayvanın faydalarını kısaca sıralamak gerekirse;

 • Regli düzenler.
 • Cinsel arzuyu yükseltir.
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Saçların uzamasında etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bağırsak iltihaplanmalarını tedavi eder.
 • Toksinleri atmaya yardımcı olur.
 • Göz enfeksiyonlarını iyileştirir.
 • Yoğun lif içermesi sebebiyle uzun süre tokluk sağlar
 • Kan dolaşımını artıran mineraller içerir.
 • Grip ve öksürüğü tedavi etmede yardımcıdır.

Ayva Çekirdeği Mucizesi

Ayvanın faydaları bu kadarla bitmiyor. Çekirdek deyip geçilmemesi gereken ayva çekirdekleri, birçok sorunun çözümünde faydalı olacak bir içeriğe sahip. Bilindiği gibi ayva çekirdekleri, jelimsi bir salgı içeriyor. Bu jel yapı, cilt kusurlarını tedavi amacıyla kullanılmaya başlandı. Düzenli kullanımla birlikte ayva çekirdeği jeli, cildi sıkılaştırıp toparlayıcı etki gösterir. Cilt lekelerinin giderilmesinde de kullanılabilen ayva çekirdeği jeli, siyah nokta ve sivilce lekelerinin tedavisinde yardımcı oluyor.

Ayva çekirdeğinin ayvada olduğu gibi öksürüğü kesici etkisi de bulunuyor. Öksürük kesmede ayva yaprakları da kullanılabilir.

Cilt bakımında, öksürük tedavisinde, grip ve nezle tedavisinde kullanılmak üzere ayva çekirdeği jeli hazırlamak için ayva çekirdeklerini saklayıp yaklaşık 8-10 adet ayva çekirdeğini yarım çay bardağı ılık su ile 2 gün bekletin. Çekirdekler suyla birleşip jöle kıvamına gelecektir. Karışımı cilt lekelerinde kullanmak için yüzünüzde lekeli kısımlara sürerek kuruyana kadar bekletin ardından durulayın. Düzenli kullanımla birlikte etkilerini kısa sürede görebilirsiniz. Ayvanın kullanıldığı alanlar olarak şunları sayabiliriz. Dünya üzerinde diğer ülkelerde etli yemeklerde çokça kullanılmaktadır. Ayvanın dalları kurutularak sobanız da kullanmak üzere çıra haline getirebilirsiniz. Ayrıca ayvayı yazları dilimlere doğradıktan sonra güneşte kurutup ayva kurusu haline getirip afiyetle yiyebilirsiniz. Ayva kurusunun da oldukça faydası vardır.

Ayvanın faydaları saymakla bitmiyor. Faydalarının yanı sıra tadından bahsetmek gerekirse, ayva tatlısı, pek çok kişinin çok sevdiği tatlılar arasında yer alır diyebiliriz. Ayvanın közlenmiş hali yumuşacık ve tadına doyulmaz bir lezzettir. Kış aylarında ıhlamur içmeyi sevenler, ıhlamur demlerken içerisinde birkaç dilim ayva atarak ayvalı ıhlamur yapabilirler. Ihlamur tadını sevmeyenler ise ayvalı ıhlamuru çok sevecektir.

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *