«

Ay’da Deprem Olur Mu? Merak edenler için

Dünya, ay ve uzay hakkında, bilim insanları çeşitli araştırmalar yapıyorlar. Bilim dünyası cevabı aranan sorulardan biri de Ay’da deprem olur mu sorusudur. Dünyanın uydusu olan ay, hızlı soğumuş bir uydudur. Sıvı olan dış çekirdeği soğuyup akışkanlığını kaybettiği için ay, ölü bir gök cismi olarak adlandırılabilir. Dolayısıyla ay ve dünyada gerçekleşen jeolojik faaliyetler birbirinden farklıdır.

Ay’la ilgili araştırmalardan en önemlisi Apollo adı verilen proje ile gerçekleşti. 16 Temmuz 1969 yılında Apollo 11 Neil Armstrong ve Edwin Aldrin, Ay’a ayak basmayı başardılar. Ardından 14 Kasım 1969 yılında Apollo projesi ile astronotlar aya ayakbastı.1972 yılına gelindiğinde Apollo projesinden Apollo 17 son olarak aya yolculuk yaptı.

Aya yolculuğu başarılı olan astronotlar, Ay’da deprem olur mu araştırmasını yapabilmek için, aya her ulaştıklarında sarsıntı kaydedici jeofizik sismograf istasyonlarını da ay yüzeyine kurmayı başardılar. Bu istasyonlar, Ay yüzeyinde gerçekleşen sarsıntıları sürekli olarak ölçüyor ve dünyaya iletiyor. Ay’a kurulan bu sarsıntı ölçüm istasyonları nükleer piller ve güneş enerjisi kullanarak çalışıyor.

Aktif olan fay hattı bulunmayan Ay için her ne kadar ölü gök cismi benzetmesi yapılsa da Ay’a yerleştirilen sismograf istasyonlarının kayıtları gösteriyor ki ay da sürekli depremler oluyor. Hatta cihazların kayıtlarına göre yılda ortalama olarak 600 ile 3000 arasında deprem Ay’da kayda geçiyor.

Ayda deprem olur mu sorusunun yanıtını bulan bilim adamları, bu depremlerin genellikle çok küçük ölçekli depremler olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar ayrıca Ay’da iki tip deprem görüldüğünü, bu deprem tiplerinin ilkinin Ay içerisinde gerçekleşirken ikinci tip depremlerin Ay’ın sığ kesimlerinde görüldüğünü belirtiyorlar. Sığ kesimlerde oluşan depremler, derin sarsıntı olarak kaydedilmiyor ve düzenli bir dağılım sergilemiyorlar.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *