«

Aspir Bitkisi Nedir? Kullanım Alanları ve Zararları

Aspir Bitkisi Nedir?

Aspir Bitkisi Nedir?

Aspir; Hindistan, Meksika, ABD gibi ülkelerde yetiştirilen, devedikeni benzeri bir bitkidir. İnsanlar tarafından yetiştirilen ilk ürünlerden biridir ve birçok alanda hala kullanılmaktadır.

Aspir Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aspir bitkisi farklı şekillerde sağlığa oldukça yararlıdır. Yağ olarak, doğrudan bitki olarak, tohum olarak ve de çay olarak kullanılabilir.

Aspir yağı;

Kalp sağlığına iyi gelir; omega-6 içeren yağ kalp krizi ve felç oluşma riskini azaltır. Yine omega-6 kan şekerini dengede tutabildiği için diyabet gelişimini engeller. Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir. Kilo vermeye yardımcı olur, yağı depolamak yerine yakar. Büyük bir E vitamini kaynağıdır ve E vitamini güçlü bir antioksidandır. Regl ağrılarını azaltır. Üst solunum yollarına iyi gelir; astım, soğuk algınlığı, öksürük, balgamı iyileştirir. Serotonin salgılatır ve depresyonu engeller. Saç ve cilt sağlığına iyi gelir.

Aspir bitkisi;

Kabızlık tedavisinde, kolesterol ve kan şekerini düzenlemede etkilidir. Regl döneminde acıyı azaltır. Prostat ve meme kanserine karşı koruyucudur. Kilo alımını önler ve yağ dokusunun kas dokusuna dönüşmesinde yardımcı olur.

Aspir tohumu;

Göğüs tıkanıklığı, nefes darlığı gibi üst solunum problemlerinin çözümünde yardımcıdır. Balgam söktürücüdür. Egzamaya iyi gelir. Afrodizyak etkisi vardır, cinsel yaşama katkı sağlar.

Aspir çayı;

Sinirleri yatıştırmada etkilidir, ateş, öksürük ve bronş spazmlarını tedavi eder. Bağışıklık güçlendirir. Bağırsak bozukluğunda yardımcı olur. Menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz oluşumunu önler. Çeşitli çürükler, açık yaralar veya döküntüler gibi cilt sorunlarını topikal olarak kullanıldığında çözer.

Aspir Bitkisi faydaları

Aspir Bitkisinin Zararları

Ameliyatlardan önce kullanılması önerilmez, kan pıhtılaşmasını engelleyebilir, bu da ameliyat sırasında kanama riskine sebep olur. Bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir, hipotansiyonu olan kişilerde daha kötü etki edebilir. Geğirme, bulantı, kusma, ishal ve gevşek dışkı yan etkiler arasındadır. Aspir yağını reçeteli ilaçlarla tüketmekten kaçının.

Aspir Bitkisinin Özellikleri ve Kullanım Alanları

Ayçiçeği ve devedikenine benzer, sarı-turuncu arası bir renktedir. Doğal acı bir bitkidir. Aspir tohumu preslenir ve oradan elde edilen yağ geleneksel pişirme yağlarına güzel bir alternatiftir. Oldukça sağlıklı olması ve yüksek besin değerleri bazı kişiler için daha cazip gelmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *