Arnavut Darısı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0

Arnavut Darısı Faydaları Nelerdir?

ARNAVUT DARISI (Panicum Miliaceum) Nedir?

Arnavut darısı bitkisinin Latince adı Panicum Miliaceum’dur. Arnavut darısı don olaylarına dayanıklı, genellikle güneşli bölgeleri ve geçirgen ve nemli yerlerin toprağını tercih eden bir ottur. Tek yıllık bir ot olan Arnavut Darısı bahçe, çayır, tarlalarda görülür. Aynı zamanda kumlu, killi ve tınlı topraklarda da yetişebilir.
Poceae familyasından gelen bitki poales takımına aittir ve bitkinin sınıfı Equisetopsida’dır

Arnavut Darısı Yapısı

Bitkinin maxmimum 1 metre kadar uzar. Yaprakları tüylü ve alternat olan bitkinin stemi silindir yapıya sahip olup basit bir şekilde ya da az sayıda dallıdır. Genel olarak güneşli yerleri terch eden bitki inflorescence ince panikula ve tek başaklar halindedir ve çiçekleri hermafrodittir. Kuraklığa ve yükse sıcaklık değerlerine karşı dayanıklıdır. Tohumların çimlenme süresi yaklaşık olarak 1 haftadır. Bitkinin çiçek açtığı anlar temmuz, ağustos, eylül ve ekim ayıdır. İlk olarak bitki kandıra’da bulunmuştur.

Kullanılan bölümleri:

Bitkinin genellikle taneleri kullanılır. Bitkinin birden fazla türü vardır. Bunlar Cavers-i Hindi, Duhn Akdarı ve Sarı Darı’dır. Bazı türlerinde tanelerin büyük başlı ve iri olduğu görülebilir. Kırmızı renkli olan türü de vardır ve Mısır buğdayı da denebilir. Bazı türleri şekil olarak yılan bıçağı tohumunu andırır. Kızıl darı, ak darıdan daha faydalıdır.

Arnavut Darısı Nedir?

Arnavut Darısı Faydaları ve zararları

Öncelikle her bitki ve otta olduğu gibi kullanmadan önce bir uzmana danışınız. Bitki yara ve apselerin tedavisinde kullanılır. Yara ve apselere uygulamadan önce tohumları pişirmeniz gerekmektedir. Bölgede yaradan ve apseden kaynaklanan bakteriyi ve mikropları yok etme özelliğine sahiptir. Ayrıca kökün kaynatılarak suyunun içilmesi kadınlarda hematürü ve cilt sorunlarının iyileşmesini sağlamaktadır. Bu tahıl türü suya çok az ihtiyaç duyar. Aynı zamanda tohumları buğday yerine de kullanılabilir. evcil kuşların yemi için bu bitkiden yararlanılır. Taze şekilde tüketilmesi önerilmez çünkü taze hali hayvanlar açısından zehirleyicidir.

Doğa Tarihi

Beyaz lapa ve tatlı ekmek yapımında kullanılabilir. Eski çağlarda bazı kabileler bu bitkiyi çiğ ve kısrak sütü ile karıştırarak ve atların ayaklarından alınan kanı ekleyerek vücut dirençlerini arttırmak için tüketirlerdi. Darı, maya yapımında da kullanılır. Bunun için fermente edilmemiş şaraba batırılıp yoğrulması gerekmektedir.

Cevap bırakın