«

Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Vücuda Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Nedir?

Birçok kişi tarafından çok fazla bilmediği ancak faydalarına baktığımızda ise say say bitmeyecek şekilde bir besin olan arı sütü, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak, kanseri önlemek adına adeta bir koruma kalkanı görevini de kapsıyor.

Arı sütü, arıların yutak bezleri içerisinde salgılamakta oldukları bir madde olarak bilinmektedir. Bu arı sütü adı verilen besinde, bal arılarının taşımış olduğu enzimleri, bal özleri ve de taşımakta oldukları milyonlarca bulunan çiçek özlerinden oluşmaktadır. Tat olarak ise baktığımızda ekşimsidir ve keskin bir kokuya sahiptir. Üreme organları için de oldukça faydalı olan arı sütü, birçok üreme arttıran enzim ve hormonları içinde barındırır. Bunların haricinde bağışıklık sistemi için de oldukça güçlendirici bir etkisi bulunan arı sütünün, kanserli hücrelere karşı da bizi koruduğu bilinen bir gerçektir. Vücutta yer alan birçok fonksiyonu güçlendirmeyi sağlar ve daha dayanıklı olmamıza yardımcı olur. Arı sütünün insan vücudu için sağlamış olduğu faydalar hala araştırılmakta ve bilimsel çalışmalar devam edilmektedir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü, genel olarak bal ile beraber karıştırılıp tüketildiğinde, vücuttaki performansı artırıcı özelliklerin haricinde vücudunuzun yaşlanmasını geciktirir ve cildi yeniler. Özel olarak hormon üretimlerinde, hamilelik ya da ergenlik dönemlerinde bir takım sorunlar yaşanabilmektedir. Bu dönemler içinde hormon gelişimlerine yardımcı olarak daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı sütünün genel olarak faydalarına göz attığımız takdirde;

İçerisinde yer alan antioksidanlar ile beraber hem kanserli hücrelere karşı vücudu korur, hem de bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde yardımcı olur. Her gece tüketildiği takdirde uykusuzluk sorununun önüne geçer ve uyurken vücutta yer alan hücrelerin de daha sağlıklı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur.Ciltteki sarma ve yaşlanma ile beraber gelen kırışıklık sorunlarının önüne geçerek, ciltte yer alan genç hücre sayısında artış sağlar. Bunun dışında vücutta oluşan yaraların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
Kan basıncının dengesini sağlayarak damarda yaşanabilecek sertleşme ve çeşitli kalp hastalıklarının önüne geçer.
Vücudun harekete duyarlı olan direncini güçlendirir.
Hamile kadınlar için karnındaki bebeğin hem bedensel olarak hem de zihinsel olarak gelişimine yardımcı olur.
Normal inek sütü ile karıştırarak vücudunuz için bir losyon görevinde de kullanabilirsiniz.

Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

Arı sütünün genel olarak zararlarına göz attığımız takdirde;

Kalp içerisinde ritimde bozukluk yaşamakta olan kişilerin doktora danışmadan kullanmaması önerilir.
Yetişkin bireyleri arı sütünü 24 saat içerisinde 2 gramdan daha fazla kullanmamalıdır. Aksi durumlarda zehirlenme gibi durumlar görülebilir.

1 yaş ya da altındaki çocukların kesin olarak arı sütü ile beslenmemesi söylenir.
Değerli ve fiyat olarak pahalı olmasından ötürü bilinmeyen yerlerden alınmaması gerekir.
Aşırı şekilde kullanımı alerjiyi de beraberinde getirebilir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *