«

Akıllı Telefonların Güvenlik Sorunları

Gelişmiş akıllı telefon teknolojisi, son on yılda insan hayatını etkilemeye başladı. Geçmişte başlayan bu akıllı telefonların teknolojileri şuan da bilgisayar teknolojisi kadar önemli bir boyuta varmış durumda. İnsanlar artık akıllı telefonları olmadan sokağa dahi çıkamaz hatta yeyip içemez hale geldiler. Mobil uygulamaların artık bilgisayarlar da yapılan günlük rutin işleri yapmaya başlaması, insanoğlunun aslında gelişiminin nereden nereye geldiğinin en açık kanıtı olmuştur. Akıllı telefonların piyasasında birçok marka var olduysa da, şuanda en çok tercih edilen markaların Samsung ve İphone olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zaten geri kalan markalarında yazılım altyapıları bu iki markadakinden daha farklı değil. Piyasa da en çok tercih edilen iki adet işletim sistemi bulunmaktadır.

Bunlar İOS ve Android işletim sistemleri. İkisinin de alt yapısı ve yazılım yapıları farklı olduğundan, uygulama şekilleri de doğal olarak birbirinden ayrışmaktadır. Zaten iki işletim sisteminin birbirlerinden bağımsız uygulama marketleri mevcut olduğundan doğal olarak farklı kodlama dillerindeki uygulamaları çalıştırmayacakları aşikârdır. Ancak bu iki işletim sisteminin de ortak bir problemi var. O da güvenlik problemi. Her ne kadar onlarca güvenlik ve anti virüs yazılımları geliştirilmiş olsa da, bu telefonların kötü amaçlı yazılımlar tarafından ele geçirilemeyeceği ön görüsü, her seferinde tarihe karışmaktadır. Çünkü insanın olduğu her de hata, hatanın olduğu yerde mutlaka bir açık vardır prensibini bilen yazılım sektörü mobil işletim sistemlerinde ki bu problemleri çözebilmek için vakit harcamaktır.

Akıllı Telefonların Güvenlik Sorunları Tam olarak nelerdir?

Akıllı telefonların güvenlik problemlerini sıralamaya kalkarsak oldukça fazla sayıda maddeyi saymamız gerekmektedir. En başında bankacılık işlemleri artık akıllı telefonlara kadar girmiş durumda. Eskiden bankacılık işlemlerini yapabilmek için şubeye gidilirdi. Para çekme ve yatırma işlemleri önce internet bankacılığına sonra mobil bankacılığa kadar düştü. Tabii ki bankaların cebe girdiği dönemde de, bankaların mobil uygulamaları haliyle hedef haline geldi. Emniyet’in hazırladığı raporda, son 1 yıl içerisinde mobil bankacılık sistemlerinin tabiri caizse hack edilmesinden ortaya çıkan zarar milyonlarca lirayı bulmakta. Sadece bu da değil, kredi kartlarının daha doğrusu verileri track edilen kopya kartların mobil alışveriş siteleri üzerinden içlerinin boşaltılmasından kaynaklanan zararlar milyonlarca liralık vurguna denk geliyor.

Siber suçlar şubesi, her ne kadar son yıllarda bu çetelere büyük darbeler vursa da, akıllı telefonların açıkları sadece bu alanda sınırlı da kalmıyor. Wi-fi ağlarının veya 3G ağlarının mobil sistemlerle etkileşimi sonucunda birçok dosya alışverişi veya yasa dışı durum ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de son zamanlarda ortaya çıkan Mor beyin olayı da bu minvaldedir. Telefonların internet ortamına açık olmaları ve işletim sistemlerinde ki güvenlik zafiyetlerinin tespitinden sonra yüklenen yazılımlar ile telefonlardaki tüm veriler toplanabildiği gibi telefonlara yasa dışı veriler yüklemekte mümkün hale geliyor. Bu durum tabii ki esas suçlunun hile yaptığını gizlemiyor ancak esas suçlulara kaçacak hatta tüm önlemleri alacak kadar zaman kazandırıyor.

Akıllı Telefonları Güvenli Tutmak

Başka bir durum ise, mobil uygulamaların arka planlarında çalışan zararlı kodlar. Son yıllarda kripto para madenciliğinin gözde meslekler olduğunu düşünürsek bazı mobil uygulamalar arka planlarında telefonun işlemci gücünden faydalanarak mobil madencilik yapıyor. Haliyle bu durum telefonun ömrünün kısalmasına ve hatta aşırı ısınmadan dolayı yıpranmasına sebep oluyor. Bazı uygulamaların pilleri erittiği bile görülüyor. Akıllı telefonların işletim sistemleri üzerinden kamera ve mikrofon gibi donanımlarının otomatik çalıştırılması bile ayrı bir konu. Her ne kadar sizler mobil uygulamalar konusunda dikkatli olsanız bile mutlaka sağlam bir anti virüs ve hatta anti firewall uygulamalarını kurmadan asla telefonunuza güvenmeyin.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Mert Ekinci

    ELLERİNİZE SAĞLIK HEPİNİZİN BÜTÜN HEPSİ İİME YARAYAN BİLGİLER

  2. VOLKAN KAYA

    Android işletim sistemi ios’a göre daha güvenliksiz. Ayrıca android işletim sistemi ios’a göre daha performanssız.

  3. Abdullah D. Gökmen

    Çok Bilgilendirici Bir Konu Olmuş Teşekkürler guzelbilgi.com