«

Ağızdaki Soğan Kokusunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler

Ağız kokusu, ciddi anlamda rahatsız edici bir problem. Kimi zaman yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan ağız kokusu, kimi zaman çeşitli hastalıklar ve kullanılan ilaçlar sebebiyle oluşabilir. Hastalılardan kaynaklanan ağız kokusu için tıbbi tedavi gerekebilir. Ancak, soğan gibi koku yapan yiyeceklerden kaynaklanan ağız kokusu için çeşitli bitkisel ve doğal yöntemlerden yararlanılabilir. Ağızdaki soğan kokusu nasıl geçer? Doğal ve bitkisel ağız kokusu giderme yöntemleri nelerdir, yazımızın devamında görebilirsiniz.

Diş Temizliği Önce Geliyor

Soğan, sarımsak, çeşitli baharatlar ve baharatlı yiyecekler, cipsler vs. ağızda kötü koku bırakma özellikleri ile tüketirken korktuğumuz yiyeceklerdir. Özellikle soğan ve sarımsak, mucizevi faydalarının beraberinde uzun süre kalıcı ağız kokusuna da neden oluyor. Ağız kokularının sebebi ne olursa olsun öncelikle diş temizliği yapılarak, koku azaltılabilir. Bu tür koku yapan yiyecekler tüketildikten sonra dişler fırçalanarak ilk önlem alınabilir.

Maydanoz Çiğneyin

Ağızdaki soğan kokusu nasıl geçer sorusuna diş fırçalamaya ek olarak verilecek tavsiyelerden biri de maydanoz yemek… Kokulu yiyecekler tüketildikten sonra ağız kokusuna önlem olarak öncelikle dişler fırçalanmalı, ağız bakım sularıyla gargara yapılmalı, ardından bir tutam maydanoz çiğnenerek tüketilmelidir. Maydanoz eskiden beri bilinen en güzel kötü nefes gidericidir. Üstelik tüketim şekli de pratik ve kolay…

Kakule Çiğneyin

Kakule kullanımı çok yaygın olmasa da bu baharat artık kolay ulaşılabilir bir şekilde her yerde bulunuyor. Kötü kokulu yiyecekler tüketildikten sonra 1-2 adet kakuleyi iyice çiğneyerek kötü nefesin etkilerini yok edebilirsiniz.

Karanfil Çiğneyin

Hemen hemen tüm kebapçılarda karanfile rastlarsınız. Soğanlı yiyeceklerin ardından karanfil çiğneyerek ağızdaki kokuyu yok edebilirsiniz. Karanfil muhteşem aromasıyla nefesinizi tazelemeye yardımcı olur.

Nane Tüketin

Ağızdaki soğan kokusu nasıl geçer sorusuna en iyi tavsiyelerden biri de ebetteki nane… Taze nane yaprakları, aromasıyla ve taze kokusuyla soğanlı ve sarımsaklı yiyeceklerin tüketilmesinin ardından kötü kokuyu yok eder. Bir tutam naneyi iyice çiğneyip yutarak nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

Limonlu Su İçin

Soğan kokusuna en güzel çözümlerden biri de bu tür yiyeceklerin tüketiminin ardından yudum yudum limonlu su içmektir. Bunun yerine limonata da tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Ali Gültekin

    Güzel bir bilgi gerçekten. İşimi gördü teşekkürler