«

Ağaçların Yaşı Nasıl Hesaplanır ?

Dünya dönüyor zaman geçiyor, elbette insanlar gibi yeryüzündeki bütün canlılar da yaşlanıyor.Her canlının bir yaşanmışlığı vardır.

Yaş nedir ?

-Doğuştan bu yana geçen ve yıl birimiyle ölçülen zamandır.

Bir yıl ; üç yüz altmış beş gündür, dört mevsimdir ,elli dört haftadır.Böyle bakınca çok geliyor gelebilir ;ancak hayatın temposuyla,zorluklarıyla ,mücadelesiyle,iyisiyle ve kötüsüyle zaman çabuk geçiyor.

Biz genel olarak insanların ve diğer canlıların dış görünüşüne bakarak yaşı hakkında ortalama bir tahmin yapabiliyoruz.Ancak yaş tahminle olmaz her canlının türüne özgü belli bir gelişim ve büyüme periyotları vardır. Doku , der, kemik gibi vücut parçalarından alınan örneklere net yaş hesabı yapılabilir.

Ağaç nedir ?

Ağaçlar, floranın odunsu örnekleridir. Yapraklarıyla fotosentez yaparak havadaki karbondioksiti oksijene çevirir, kökleriyle aldığı suyu ve güneşten elde ettiği enerjiyi kullanarak hem kendi ihtiyacı olan karbonhidratları, hem de insan ve hayvan varlığı için yaşamsal olan oksijeni üretirler.

Peki ağaçların yaşı nasıl hesaplanır ?

Ağaçların yaşı insanlara göre biraz farklı hesaplanır. Türlerine özgü olarak özellikleri farklılık gösteren ağaçların kimisi yavaş büyür kimisi hızlı büyür. Anlayacağınız dış görünüşle yaş hesabı yapılmaz.Ağaçların yaş hesabı tahmin edebileceğinizden biraz hatta bayağı bir farklıdır.Her sene , her yaşında halkalar eklenir gövdesine.Ağaçların yaşı gövdeden alınan enine kesit ile belli olur. Her sene bir açık bir koyu halka oluşur bu halkalar ağacın yaşının hesaplanmasını sağlarlar. Yaş olarak ikisi ayrı ayrı sayılmaz, ya açık renkli halkalar sayılır ya da koyu renkli halkalar sayılır.

Halka sayısının ağacın yaşını vermesinin yanı sıra ağacın yaşadığı zorlukları da anlatır. Yaş halkalarının genişliği,rengi hangi şartlarda bulunduğunu açıklar. Hatta bunun için özel bir biyoloji bilim dalı bulunmaktadır. Bu bilim dalının adı ‘’Dendrokronoloji’’ dir. Dendrokronoloji tam olarak Yunanca ağaç ve zaman sözcük köklerinden oluşmakta ve ağaç halkaları ile tarihleme yapma yöntemi anlamına gelmektedir. 

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *