«

Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Ne Zaman? Sınav Harcı Ne Kadar?

Örgün öğretimine devam edemeyip lise eğitimini Açık Öğretim Lisesi’nde tamamlamak isteyenler, Açık öğretim lisesi kayıtları ne zaman, sorusunu merak ediyor. Açık öğretim lisesi kayıtları ile ilgili iki ayrım bulunuyor. İlk defa açık öğretim lisesine kayıt yaptıracak olanlar “ilk kayıt”, ara sınıflarda olanlar ise kayıt yenileme işlemini kullanırlar.

Açık öğretim Lisesine Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Milli eğitim bakanlığı bünyesindeki açık öğretim lisesine kayıt yaptırmak için belirli şartlar vardır. Bakanlığa bağlı ortaöğretim genel liseler ve meslek liselerinden ayrılan öğrenciler açık liseye kayıt olabilirler.

Askeri liseler, Anadolu liseleri, fen liseleri, sağlık liseleri vs. tüm liselerden ayrılan öğrenciler, yurt dışında öğrenim görüp denklik belgesi almış olanlar da eğitimlerini tamamlamak amacıyla açık öğretim lisesi imkânını değerlendirebilirler.

Açık öğretim lisesi kayıtları ne zaman sorusunu merak edenler arasında Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olup öğrenciliği silinmiş olanlar ve tasdikname alanlar da bulunuyor. Bu kategoriye dâhil olan öğrenciler de açık öğretim lisesine kayıt yaptırabilirler.

Kayıtlar İçin Gerekli Belgeler

Açık öğretim lisesi kayıtları için adaylardan istenen belgeler;

  • TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı

  • Adayın altı ay içerisinde çektirdiği vesikalık fotoğraf (1 adet)

  • İlköğretim ya da ortaokul diploması

  • Kayıt için gerekli ücretin yatırıldığına dair dekontun aslı

  • Liseden ayrılan öğrenciler için tasdikname ve başarı durum belgesinin aslı

  • Yurtdışında eğitim görmüş olanlar için denklik belgesinin aslı

Kayıt başvurusunun ardından kayıt yapılır ve yeni kayıt öğrenci raporu imzalanarak hazırlanır.

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri

Açık öğretim lisesi kayıtları ne zaman sorusunu merak edenler, her yıl kayıt tarihlerinin değişiklik gösterdiğini bilmelidir. 2018-2019 yılı için 1. Dönem kayıt yenileme tarihleri: 03/09/2018 – 28/09/2018 arasındaydı. 2. Dönem kayıt yenileme işlemleri ise 09/01/2019 – 06/02/2019 tarihleri arasında yapıldı. 3 dönem kayıt yenileme işlemlerinin yapıldığı tarihler ise 2 Mayıs ve 14 Mayıs aralığındaki tarihlerdi.

3. dönem sınav tarihleri olan 6-7 Temmuz 2019 tarihinden önce, açık öğretim lisesine kayıtlı öğrencilerin sınav giriş yerlerini 3 Temmuz 2019 da öğrenmeleri gerekiyor.

Açık Öğretim Lisesi Sınav Harcı Ne Kadar?

Açık öğretim lisesine kayıt olanlar, her yıl kayıt yenileme dönemlerinde kayıt yenileme sınav ücreti ödemesi yapmak zorundadır. Peki, açık öğretim lisesi sınav harcı ne kadar? Bu ücret her yıl değişiklik gösterir ve 2019 yılı için belirlenen tutar 35 liradır. Bu tutarın 30 lirası açık öğretim kayıt yenileme sınav ücretidir. 5 lirası ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliğine yatırılan tutardır.

Açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt yaptırmadan önce T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasının bankamatiklerinden TC kimlik numaraları ile ödeme yapabilirler.

Açık öğretim lisesi sınav harcı ne kadar diye merak edenler sınav ücretini online olarak yatırılmak istendiğinde; yukarıda sayılan bankaların internet şubelerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 30 lira ödenir. Dekontu mutlaka saklamalısınız.

Açık Öğretim Lisesi Mobil Uygulaması

Teknoloji çağında, öğrencilerin taleplerine ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla açık öğretim liseleri mobil uygulaması oluşturuldu ve yayına girdi. Bu uygulama sayesinde öğrenciler ev öğrenci adayları; mesaj takibi, sınav bildirimleri, ders kitabı indirme, ders seçimi yapma, dönem bilgisi görüntüleme, sınav giriş yeri öğrenme ve sınav sonuçlarını görebilme gibi birçok işlemi artık daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilecek

Açık öğretim kayıt tarihleri ve sınav tarihlerini merak edenler bu uygulama ile iş takvimini görüntüleyebilecekler.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *