«

Acı Nanenin Birbirinden Değerli Faydaları

Acı Nane Nedir?

Bitkilerin hayatımızdaki yeri yadsınamayacak ölçüde büyüktür.Eski zamanlardan beri birçok alanda bitkilerden yararlanılmaktadır.Tıpta,bilimsel deneylerde veya diğer alanlarda bitkilerin kullanıldığına şahit olmaktayız.Bazı bitkiler şifa niyetine kullanılırken bazılarını da yemek yaparken veya yemeklerimize tat vermesi için kullanırız.Bu bitkilerin başında ise nane gelmektedir.Nane hemen hemen herkesin evinde bulunan ve yaş,kuru halleriyle rahatlıkla tüketilen bir bitki türüdür.Ballıbabagiller familyasındandır.Hafif tüylü,kahverengimsi renklidir.Her yere uyum sağlayan ve yetişebilen bir yapısı vardır.Yaklaşık 30 türü vardır.Ülkemizde ise ortalama 7 türüne rastlanmaktadır.Yaprakları çiçek açmadan toplanmalı ve sağlam olmayan kısımlar ayıklandıktan sonra uygun bir yerde kurutulmalıdır.

Acı Nanenin Yapısında Neler Vardır?

Ferahlatıcı yapısından dolayı özellikle diş macunlarında,sakızlarda, ağız kokusunu giderici spreylerde kullanılır.Bu bakımdan solunum yollarında ferah bir nefese sahip olmak isteyenler için önemli bir yere sahiptir. Acı nanede sağlığımız için aşırı derecede yararlı maddeler vardır. Gece körlüğünü önleyen, dokuların bakım onarımını sağlayan,kemik gelişimine büyük katkıda bulunan A vitamini acı nanede bolca bulunmaktadır.Bunun yanında kalp damar hastalıklarının önlenmesi,bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi,damarların yenilenebilmesinde etkili olan C vitamini de yine acı nanede bolca bulunan önemli bir vitamin türüdür.Mineral bakımından da zengin olan nane,yapısında kalsiyum,magnezyum,demir,potasyum bulundurur.

Acı Nanenin Birbirinden Değerli Faydaları

Mide bulantılarına çok iyi geldiği geçmişten beri bilinmektedir.Nane ve limon karışımı,mide bulantısı çekenlere yapılan geleneksel diyebileceğimiz bir şifa yöntemidir.
Gaz sorunlarını çözmeye yarar.Yemek borusundaki kasların gevşemesini sağlayarak midedeki gaz probleminden kurtulmayı sağlar. Hormonal bozukluklara yardımcı olur.Düşük östrojen veya yüksek testesteron salgılanmasına bağlı aşırı tüylenmeyi önler.

Yapılan araştırmalara göre nanenin radyasyondan korunmaya yönelik bir özelliğinin olduğu da ortaya çıkmıştır. Hazır acı naneler almak yerine pazardan vs. alacağınız naneyi kaynatıp çay niyetine içmek radyasyonun olumsuz etkisini azaltacaktır.Fakat özellikle hamilelik döneminde tüketilmemesinde fayda vardır.Çünkü rahim duvarını incelttiği ve düşük riskini arttırdığı görülmektedir.

  • Ödem söktürme özelliği vardır ve idrar söktürücüdür.
  • Solunumla ilgili hastalıklarda da solunum yollarını rahatlatıcıdır.
  • Hafif acı kokusu sayesinde iştah açtığı ve sindirimi kolaylaştırdığı da bilinmektedir.
  • Naneden elde edilen nane yağı vücudun ağrıyan bazı bölgelerine sürülebilir.Mesela kulak arkası,şakaklar gibi kısımlara sürüldüğünde bir nevi doğal akupunktur özelliği göstermektedir.Bu sayede migren ve benzeri ağrıları kesmeye yarar.
Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Can

    Acı nane oldukça faydalı aslında hemde bu hastalıklı kış aylarına doğru yaklaşırken oldukça önemli. Acı nane yemek kaynatmak vs çok mühim.