«

65 Yaş Üstü Ve Hastalara Sokağa Çıkma Yasağı Geldi Mi?

Dünya genelinde hızla yayılan ve binlerce ölüme sebep olan Corona virüs, diğer ülkelere nispeten gecikmeli de olsa ülkemizde de görülmeye başlandı. Karantina altına alınan binlerce insana test yapılıyor ve test sonucu pozitif çıkan kişi sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Vakalar daha başlamadan ilgili birimler ev bakanlık, yaşlıların risk grubunda olduğunu belirterek belirli yaşın üzerindeki vatandaşların sokağa çıkmaması gerektiğini söylemişti. Vaka sayısını hızla artmasına rağmen yaşlılar maalesef söz dinlemiyor ve sokaklarda normal hayatlarına devam ediyordu. 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı gündeme gelmişti ki beklenen haber 21 Mart gecesi geldi ve 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı.

Sokağa Çıkma Yasağı Kimleri Kapsıyor

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklama kapsamında 21 Mart gece yarısından itibaren 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin, ikamet ettikleri yerlerden çıkmaları, parklarda ve açık alanlarda dolaşmaları yasaklandı. Bu yasak 65 yaş üzeri kişilerin hiç hoşuna gitmese de alınması gereken önlemi kendileri almadıkları için ilgili kurumlar bu yasağı koymak zorunda kaldı.

Yayınlanan, ikametten ayrılma sınırlandırılması hakkında genelgeye göre;

  • 65 yaşın üzerinde olanlar

  • Bağışıklık sistemi düşük olanlar

  • Kronik akciğer hastaları

  • Astım ve KOAH hastaları

  • Kalp ve damar hastaları

  • Hipertansiyon hastaları

  • Böbrek yetmezliği hastası olanlar

  • Karaciğer hastaları

  • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişiler

21 Mart gece yarısından itibaren, ikametlerinden ayrılmayacak, park ve bahçelerde dolaşmayacak, toplu taşıma ile seyahat etmeyecek.

Sokağa Çıkma Yasağının Detayları

65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların sokağa çıkması yasaklandı. Peki, yasağın istisnaları var mı? Bu kapsamda sokağa çıkması yasaklanan kişilerin zaruri ihtiyaçları nasıl karşılanacak?

Sokağa çıkma yasağının gündeme gelmesinin hemen ardından yapılan düzenleme ile yasak kapsamında yer alan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere 65 Yaş Üstü Vefa Destek Grubu oluşturulmasına karar verildi. Bu grup, il ve ilçelerde emniyet müdürü, jandarma komutanı, kaymakamlıklar tarafından belirlenen temsilciler, yerel yönetimler, kızılar AFAD ve diğer sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerle oluşturulacak.

Böylece, kimsesi olmayan, ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı ve hastaların, bu salgın döneminde ihtiyaçlarını karşılanarak dönemin sorunsuz atlatılması sağlanacak.

Sokağa Çıkma Yasağının İstisnaları

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı istisnai halleri açıklandı. Yasak kapsamın yer alan kişilerin, kamu görevlerinin niteliği ve salgın durumunda bu görevin aciliyet durumu olan ve hizmetine gereksinim duyulan kamu görevlileri ve eczacılar bu yasağın istisnaları olarak sayıldı.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *