«

2020 Ramazan Bayramı Ne zaman? Bayram Tatili kaç gün?

11 Ayın sultanı Ramazan ayı 24 Nisan 2020 Cuma günü itibariyle başları. Müslüman âleminin en önemli ibadetlerinden biri olan oruç ibadetini yerine getirme ayı olan Ramazan Ayının ilk sahuru 23 Nisan gecesi yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile 24 Nisan 2020 Cuma, Ramazan Ayının başlangıcı olarak duyuruldu. Bun açıklamanın ardından akıllarda; ramazan bayramı ne zaman sorusu oluştu.

Bilindiği üzere ramazana yıl kimi zaman 29 gün sürerken kimi zaman ise 30 gün sürüyor. Diyanet işleri başkanlığı takvimine göre bu yıl ramazan ayı 30 gün sürecek. Ve merak edilen Ramazan Bayramı ne zaman sorusunun cevabı ise 24 Mayıs 2020 olacak.

Covid-19 salgını sebebiyle alınan önlemler dolayısıyla Ramazan ayı, her yıl oluğu gibi kalabalık iftar sofralarında geçemeyecek. Sosyal mesafenin önemi dolayısıyla Ramazan Ayında toplu iftarlar, iftar çadırı gibi etkinlikler yasaklandı. Koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler sebebiyle Ramazan Ayı, sokağa çıkma kısıtlaması ile başladı. İnsanların bir araya gelmeleri ve sosyal mesafe kuralına uymamalarının önlenmesi açısından alınan bu karar 22 Nisan 2020 gecesi başladı. Sokağa çıkma kısıtlaması 26 Nisan gece yarısında bitecek. Bu önlemler sebebiyle Ramazan Bayramı ne zaman sorusunun yanı sıra ramazan bayramında da ek önlemler alınıp alınmayacağı da merak konusu.

Henüz ramazan bayramı konusunda yapılan bir açıklama yok. 24 Nisan günü başlamış olan Ramazan Ayı, bu yıl otuz gün sürecek. Ardından 2020 yılının ilk dini bayramı olan Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. 25 Mayıs pazartesi ve 26 Mayıs Salı 2020 tarihleri de bayramın birinci ve ikinci günü olarak kutlanacak. Ramazan Bayramı arefesi olan 23 Mayıs cumartesi günü ile birlikte ramazan bayramı tatili toplamda 4 gün olacak.

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *